Jak już wspomniałam wcześniej, w moim poprzednim wpisie, zdaję sobie sprawę z wysokich nakładów finansowych, które będę musiała przeznaczyć na realizację mojego przedsięwzięcia – by z wampira energetycznego zrobić niskoemisyjny dom. Czy będzie to się wiązało z samofinansowaniem, czy też będzie możliwość pozyskania dofinansowania? Jeśli będę musiała finansować ten projekt samodzielnie, czy będę mogła skorzystać z dostępnych „zielonych kredytów” i na jakich zasadach? A może też dostępne są inne formy wsparcia finansowego, z którego będę mogą skorzystać.
I tu z pomocą, m.in. nam, właścicielom domów jednorodzinnych, przychodzą programy unijne, które oferują finasowanie w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) oraz KPO. Najbardziej popularną formą dofinansowania jest „Czyste Powietrze”, które jest największą proekologiczną inicjatywą w polskiej historii, służącą skutecznej walce ze smogiem oraz poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. „Czyste Powietrze” to szansa na uzyskanie bezzwrotnej dotacji na termomodernizację, nowe źródło ciepła i mikroinstalację fotowoltaiczną w kwocie do 135 tys. zł.
Drugim popularnym programem jest „Mój Prąd”, którego szósta edycja zostanie uruchomiona we wrześniu br., a dofinansowaniem zostaną objęte przedsięwzięcia polegających na zakupie i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz magazynów energii.
Równie godnym uwagi, jednakże niestety nie w moim przypadku 😢, jest program „Moje Ciepło”, którego celem jest dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach jednorodzinnych. Program ten jest zachętą do zastosowania w domach ekologicznych źródeł ogrzewania – pomp ciepła (zarówno powietrznych, gruntowych, jak i wodnych), spełniających określone normy efektywności.
Obecnie dostępny jest też nowy program, którym jest „Moja Elektrownia Wiatrowa” pozwalający uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowych oraz magazynów energii.
Pamiętać należy również o możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej – formy wsparcia finansowego, z którego właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych mogą skorzystać niezależnie od dostępnych na rynku dotacji (m.in. tych wyżej wymienionych). Ulga pozwala na odliczenie od dochodu wydatków związanych z działaniami termomodernizacyjnymi.
O szczegółach i zasadach dofinansowania w ramach każdego z tym programów będę pisać w kolejnych moich wpisach.
PS Jeżeli znasz i/ lub korzystałeś z innych dotacji niż wyżej wymienione proszę podziel się z mną tą informacją.